Na zatmění Slunce vyrazí na koních

Právo | 2.8.2017 | Rubrika: Region Morava a Slezsko | Strana: 11 | Autor: Vladimír Klepáč |

Matematika není nuda a vědci, kteří se jí věnují na špičkové úrovni, mohou zažít velké dobrodružství. Rozhodně není řeč o napětí při sčítání a odčítání na papíře, ale o výpravách do terénu.

Příkladem toho je tým Miloslava Druckmüllera z brněnského Vysokého učení technického (VUT). Již brzy vyrazí do hor v USA, aby tam mohl 21. srpna pozorovat zatmění Slunce. V minulosti se vědcům pod jeho vedením podařilo vytvořit nejkvalitnější fotografie koróny, tedy jasně zářícího okolí Slunce, na světě.

Vytvoří tým s americkými kolegy

„Cílem snímkování zatmění Slunce je získat data o jeho magnetickém poli. I když máme k dispozici jeho dobré fotografie pořízené z kosmických sond, nevyrovnají se snímkům, které pořizujeme při zatmění ze Země,“ vysvětlil profesor. Tým matematiků už balí. V USA se spojí s americkými kolegy a vyrazí na pět stanovišť, z nichž budou zatmění snímkovat.
Část z nich čeká putování i s nákladnou technikou na koních na 3400 metrů vysokou horu Whiskey Moutain v americkém státě Wyoming. Právě tam budou podmínky pro pozorování úkazu nejlepší. Zatmění vzniká tak, že pohled ze Země na Slunce na několik vteřin, nebo dokonce až sedm minut, zacloní na denní obloze Měsíc. Tento jev bude pozorovatelný v pondělí 21. srpna nejprve v Oregonu na západním pobřeží USA a posledním místem, kde jej bude možné ve Spojených státech spatřit, bude Jižní Karolína na východním pobřeží.
Společný česko-americký tým vědců tvoří přes 30 odborníků, kteří s využitím zhruba 60 kamer pořídí snímky zatmění. Rozmístěni budou na pěti stanovištích v amerických státech Oregon, Wyoming (2x), Idaho a Nebraska. Výhodou tohoto snímkování, pro něž jsou nutné speciální kamery, optika a filtry, je, že pořídí poměrně přesné obrázky sluneční koróny.

Lovci zatmění

Na fotkách vypadá koróna jako směsice podivných a graficky hezkých čar v okolí potemnělého kruhu se zářivým okrajem. Vědci ale právě z těchto čar umí vytvořit matematické modely a vyčíst z nich podrobnosti o magnetickém poli Slunce.
Pokud jsou Američané mistři v „lovu tornád“, tedy pořizování snímků a videozáběrů s ničivými vzdušnými víry, tým profesora Druckmüllera lze pomyslně nazvat jako lovce zatmění Slunce. Od roku 1999 již vyrazil na jedenáct expedic. Zatmění Slunce pozorovali matematici již na chladných Špicberkách, v australské poušti nebo na malém ostrůvku USA v Tichomoří, který Američané kdysi používali k testování atomových bomb.


*****

ČLENOVÉ EXPEDICE ZA ÚPLNÝM ZATMĚNÍM SLUNCE 2017 Z FSI

prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. Ústav matematiky FSI, Odbor počítačové grafiky a geometrie, další informace

Mgr. Jana Hoderová, Ph.D., Ústav matematiky FSI, Odbor počítačové grafiky a geometrie, další informace

doc. Ing. Pavel Štarha, Ph.D., Ústav matematiky FSI, Odbor počítačové grafiky a geometrie, další informace


Více o expedici

Kateřina Růžičková, 3. 8. 2017