Za zatměním pojede i na koni

Brněnský deník | 2.8.2017 | Rubrika: Brno / Aktuálně | Strana: 3 | Autor: LENKA JEBÁČKOVÁ |

Nejraději bych si doma uvařil kávu a celou expedici řídil z pohodlí domova. Tak hodnotí astronomický nadšenec Miloslav Druckmüller plánovanou jedenáctou výpravu matematiků z fakulty strojního inženýrství brněnské techniky, která zaznamená prstencové zatmění Slunce. Tentokrát se výzkumníci vydají v pondělí 21. srpna do Severní Ameriky. „Každá výprava je obrovský stres. Amerika ze zatmění navíc udělala komerční akci. Za místa, odkud lze zatmění vidět, chce nehorázné peníze,“ říká.
Na výpravě odborníci zachycují snímky sluneční korony pomocí speciálních programů. „Obrázky bílé korony ukazují mapu magnetického pole Slunce. Barevné snímky ukazují rozložení železných iontů v koroně. Tak můžeme zjistit, jaká je tam třeba hustota či teplota,“ vysvětluje Druckmüller, jehož starší snímky obletěly svět.
Letos výprava vybrala pět pozorovacích míst s nejlepší viditelností. Mezi nimi třeba Whiskey Mountain, kam se dá dostat pouze na koních.
Pozorování ovlivňuje nejen počasí a nadmořská výška, ale i lidské chyby. „Stačí zakopnout o nevhodný kabel v nevhodný okamžik a je to,“ směje se matematik.
Od expedice si slibuje data, která doposud vědci neměli.
„Máme hodně techniky a dobrou zálohu. Děláme mnoho experimentů na více místech,“ popisuje. Kromě astronomie a focení také leze po horách a vulkánech.
I přesto, že se mu na expedici do Ameriky příliš nechce, dalšího zatmění se účastní určitě. „V roce 2019 bude v Chile. Je to má srdcová záležitost. Jezdili jsme tam na dovolenou. Co bude dál, to neřeším,“ říká.


*****

ČLENOVÉ EXPEDICE ZA ÚPLNÝM ZATMĚNÍM SLUNCE 2017 Z FSI

prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. Ústav matematiky FSI, Odbor počítačové grafiky a geometrie, další informace

Mgr. Jana Hoderová, Ph.D., Ústav matematiky FSI, Odbor počítačové grafiky a geometrie, další informace

doc. Ing. Pavel Štarha, Ph.D., Ústav matematiky FSI, Odbor počítačové grafiky a geometrie, další informace


Více o expedici

Kateřina Růžičková, 3. 8. 2017