Vědci vymysleli program pro malešickou spalovnu

Mladá fronta DNES | 17.8.2017 | Rubrika: Praha | Strana: 16 | Autor: (zab) |

PRAHA, BRNO Když už musí odpadky do spalovny, ať na své poslední cestě poslouží co nejvíc a přesně. Brněnští vědci se tímto heslem řídili, když pro největší tuzemskou spalovnu v Malešicích navrhli netradiční program. Podle jejího chodu a naměřených hodnot chtějí energetici co nejlépe uspokojovat poptávku po teple a současně vyrobit co nejvíce elektřiny.


Podle Martina Pavlase z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně software dokáže na základě matematických modelů v kombinaci s provozními daty předpovědět množství vyrobených energií až na 40 hodin dopředu. „Teplo a elektřina tak nemusí být dodávány z uhelných nebo plynových tepláren,“ poznamenal Pavlas. O produkci tak energetici nebudou rozhodovat na základě svých zkušeností, ale podle jednoznačně naměřených hodnot.


Program usnadnil práci i zaměstnancům spalovny. Plán se jim rychle a přehledně zobrazí na monitoru počítače. „Software znatelně zkrátil čas potřebný pro plánování. Navíc s ním mohou pracovat i kolegové v případě mé nepřítomnosti. Díky přesnějším výpočtům také očekávám mírné zvýšení množství vyráběné elektřiny při stejné výrobě tepla,“ řekl Lukáš Crha, energetik ZEVO Malešice, pro niž tým vědců program tři roky vyvíjel.


*****

Ing. Martin Pavlas, Ph.D., Ústav procesního inženýrství FSI, Divize energetiky, procesů a ekologie, další informace

Kateřina Růžičková, 18. 8. 2017