doc. RNDr. Miroslav Kureš, Ph.D.

E-mail:   kures@fme.vutbr.cz 
Osobní stránka:   http://www.zam.fme.vutbr.cz/~kures/
Pracoviště:   Ústav matematiky
Odbor algebry a diskrétní matematiky
Zařazení:   Vedoucí odboru
Místnost:   A1/1840
Telefon:   +420 54114 2714
Pracoviště:   Ústav matematiky
Odbor algebry a diskrétní matematiky
Zařazení:   Docent
Místnost:   A1/1840
Telefon:   +420 54114 2714

2150

Vzdělání a akademická kvalifikace

  • 1988 Mgr., matematická analýza, Masarykova universita Brno (diplomová práce Posloupnosti a kombinatorické struktury);
  • 1995 Dr., geometrie, Masarykova universita Brno (disertační práce Connections on Cotangent Bundles; zkratka Dr. změněna na Ph.D. dle zákona č. 111/1998 Sb.);
  • 2003 Doc., aplikovaná matematika, Vysoké učení technické Brno (habilitační práce Některé souvislosti variačního počtu a diferenciální geometrie z hlediska aplikací)
  • 2009 RNDr., Masarykova univerzita Brno

Přehled zaměstnání

  • 1990-1991 Výzkumný ústav dopravní;
  • 1991-1993 Česká správa letišť;
  • 1993-... Vysoké učení technické (od r. 2003 docent)

Pedagogická činnost

  • Matematická analýza 1 (bakalářské studium, garant)
  • Matematická analýza 2 (bakalářské studium, garant)
  • Variační počet (magisterské studium, garant)
  • Geometrické algoritmy a kryptografie (magisterské studium, garant)
  • Matematické principy kryptografických systémů (doktorské studium, garant)
  • Matematika 1
  • Matematika 2
  • Vedení a opentury závěrečných prací studentů
  • Tištěné a elektronické učební texty
  • Školitel doktorského studia

Vědeckovýzkumná činnost

  • Diferenciální geometrie, variační počet, komutativní algebra, kryptografie.

Akademické stáže v zahraničí

  • Jagiellonian University (Krakow, PL)
  • Marie Curie Sklodowska University (Lublin, PL)
  • Intel ISEF Educator Academy (Indianapolis, US)
  • Artvin Coruh University (Artvin, TR)
  • Tallinn University of Technology (Tallinn, EE)

Mimouniverzitní aktivity

  • Od r. 1994 člen, od r. 1999 do r. 2008 předseda Celostátní komise Středoškolské odborné činnosti pro obor Matematika a statistika, člen ÚK SOČ, do r. 2008 místopředseda správní rady Sdružení na podporu talentované mládeže České republiky.

Ocenění vědeckou komunitou

  • Člen redakční rady časopisu Mathematics for Applications, ISSN 1805-3610
  • Člen redakční rady časopisu Journal of Quality Measurement and Analysis, ISSN 1823-5670
  • Vedoucí redaktor časopisu Kvaternion, ISSN 1805-1324
  • Čestný člen Matematické společnosti Papuy Nové Guineje
  • Recenzent recenzního časopisu Mathematical Reviews vydávaného American Mathematical Society
  • Zvaná plenární přednáška na Expo Science International 2013
  • Člen redakční rady časopisu Journal of Mathematics, ISSN 2380-2634

Projekty

  • GA ČR 201/93/2125: Fibrované prostory a geometrické operátory, člen týmu
  • GA ČR 201/96/0079: Geometrie fibrovaných prostorů, člen týmu
  • GA ČR 201/99/P065: Prostory rychlostí vyššího řádu, řešitel
  • GA ČR 201/99/0296: Diferenciální geometrie vyššího řádu, člen týmu
  • GA ČR 201/02/0225: Prodlužování geometrických struktur, člen týmu
  • GA ČR 201/05/0523: Geometrické struktury na fibrovaných varietách, člen týmu
  • FRVŠ 1402/2007: Modernizace výuky kalkulu pro matematické inženýrství, řešitel
  • GA ČR 201/09/0981: Globální analýza a teorie fibrovaných prostorů, člen týmu
  • CZ.1.07/2.4.00/17.0100: A-Math-Net Síť pro transfer znalostí v aplikované matematice, hlavní manažer

Citace publikací podle ISI Web of Knowledge (bez autocitací)

11

Citace ostatní (bez autocitací)

49

Aktuálně garantované předměty:

Vybrané publikace:

  • HORNÍČEK, J.; KUREŠ, M.; MACÁLKOVÁ, L.:
    Some properties of orders of quaternion algebras with regard to the discrete norm,
    Mathematica Bohemica, Vol.141, (2016), No.3, pp.285-405, ISSN 0862-7959, Institute of Mathematics, Czech Academy of Sciences
    článek v časopise
  • IVIČIČ, V.; KUREŠ, M.:
    Two general examples of Weil algebras having the group of automorphisms connected,
    INTERNATIONAL JOURNAL OF GEOMETRIC METHODS IN MODERN PHYSICS, Vol.13, (2016), No.3, pp.1650035-1-1650035-19, ISSN 0219-8878, World Scientific
    článek v časopise
  • KUREŠ, M.:
    Some Remarks to Higher Order Frames Occurring in Continuum Mechanics,
    Continuous Media with Microstructure 2, pp.45-52, ISBN 978-3-319-28239-8, (2016), Springer International Publishing
    kapitola v knize
  • KUREŠ, M.:
    On fixed point subalgebras of some local algebras over a field,
    Buletinul Academiei de Stiinte a Republicii Moldova. Matematica, Vol.77, (2015), No.1, pp.3-12, ISSN 1024-7696, Institute of Mathematics and Computer Science of the Academy of Sciences of Moldova
    článek v časopise
  • DOUPOVEC, M.; KUREŠ, M.:
    Some geometric constructions on Frobenius Weil bundles,
    DIFFERENTIAL GEOMETRY AND ITS APPLICATIONS, Vol.35, (2014), No.S, pp.143-149, ISSN 0926-2245, Elsevier
    článek v časopise
  • KUREŠ, M.:
    Jet theory in microstructures,
    Key Engineering Materials (print), Vol.592-593, (2014), No.1, pp.125-128, ISSN 1013-9826, Thomas Wohlbier, TTP USA, t.wohlbier@ttp.net
    článek v časopise
  • KUREŠ, M.:
    Weil algebras associated to functors of third order semiholonomic velocities,
    Mathematical Journal of Okayama University, Vol.56, (2014), No.1, pp.117-127, ISSN 0030-1566, Okayama University
    článek v časopise
  • KUREŠ, M.:
    On the S-operation in polynomial rings,
    Journal of Discrete Mathematical Sciences & Cryptography, Vol.16, (2013), No.6, pp.329-336, ISSN 0972-0529, Taru Publications
    článek v časopise
  • KUREŠ, M.:
    Lagrangians on iterated tangent bundles and the Hamiltonization,
    Miskolc Mathematical Notes, Vol.14, (2013), No.2, pp.525-538, ISSN 1787-2405, Institute of Mathematics, University of Miskolc
    článek v časopise
  • KUREŠ, M.:
    Fixed point subalgebras of Weil algebras: from geometric to algebraic questions,
    Complex and Differential Geometry, pp.183-192, ISBN 978-3-642-20299-5, (2011), Springer
    článek ve sborníku
    akce: Complex and Differential Geometry, Hannover, 14.09.2009-18.09.2009
  • KUREŠ, M.; SKULA, L.:
    Reduction of matrices over orders of imaginary quadratic field,
    LINEAR ALGEBRA AND ITS APPLICATIONS, Vol.435, (2011), No.6, pp.1903-1919, ISSN 0024-3795, Elsevier
    článek v časopise

Seznam publikací na portálu VUT

Anotace nejvýznamnějších prací:

  • KUREŠ, M.; SKULA, L.:
    Reduction of matrices over orders of imaginary quadratic field,
    LINEAR ALGEBRA AND ITS APPLICATIONS, Vol.435, (2011), No.6, pp.1903-1919, ISSN 0024-3795, Elsevier
    článek v časopise

    Je zaveden speciální rozklad (nazvaný téměř standardní tvar) (1,2)-matic nad okruhem a je vysvětlena metoda rozkladu takových matic. To je pak použito k detekci elementárních matic druhého řádu mezi invertibilními maticemi druhého řádu. Uvedený nástroj je detailně užit nad řády imaginárních kvadratických těles, kde je prezentován algoritmus, řada vlastností a příkladů.
  • KUREŠ, M.:
    Local approach to higher order contact elements,
    Reports on Mathematical Physics, Vol.58, (2006), No.2, pp.393-409, ISSN 0034-4877, Elsevier
    článek v časopise

    Lokální popis regularních rychlostí a dotykových elementů zahrnující hledisko algebraické geometrie.
  • KUREŠ, M.:
    Weil modules and gauge bundles,
    Acta Mathematica Sinica, Vol.22, (2006), No.1, pp.271-278, ISSN 1439-8516
    článek v časopise

    Jsou vyšetřovány konečněrozměrné moduly nad Weilovými algebrami a popsány odpovídající kalibrační funktory z kategorie vectorových bandlů do kategorie fibrovaných variet. Je dokázána ekvivalence dvou definic kalibračního Weilova funktoru a uvedena řada geometrických příkladů včetně nového popisu vertikálních Weilových bandlů.
  • KUREŠ, M., MIKULSKI, W.:
    Natural operators lifting vector fields to bundles of Weil contact elements,
    Czechoslovak Mathematical Journal, Vol.54 (129), (2004), No.6, pp.855-866
    článek v časopise

    Je popsána bijekce mezi přirozenými operátory liftujícími vektorová pole na bandlový funktor K^A a podalgebrou pevných bodů Weilovy algebry.
  • KUREŠ, M.:
    Generalizations of jets and reflections in the theory of connections,
    Publicationes Mathematicae, Maďarsko, Vol.59, (2001), No.3-4, pp.339-352
    článek v časopise

    Classical holonomic jets are generalized to nonholonomic jets and furthermore, to quasijets, which are in fact certain vector bundle morphisms. Higher order connections are viewed as sections of r-th order jet prolongation of a fibered manifold. This approach is prolonged to quasijets and obtained quasiconnections are studied.