Detail předmětu
Náklady na nízkou kvalitu
FSI-XNJ-K Ak. rok: 2016/2017 Letní semestr
Přímé náklady na nízkou jakost. Náklady řiditelné. Náklady vyvolané chybami. Korelace řiditelných a vyvolaných nákladů. Dynamika a vývoj nákladů na nízkou jakost během životního cyklu výrobku. Systém sledování nákladů na nízkou jakost. Projekt zavedení analýzy nákladů na nízkou jakost. Dokumentace vhodná ke sledování položek nákladů na nízkou jakost. Náklady na nízkou jakost v nevýrobních procesech. Nepřímé náklady na nízkou jakost. Náklady hrazené zákazníkem; zaviněné nerespektováním potřeb zákazníka; způsobené ztrátou pověsti firmy.
Jazyk výuky
čeština
Počet kreditů
5
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Znalosti klasifikace jednotlivých složek nákladů, které souvisí s chybami vedoucími k nejakostním výsledkům výrobních i nevýrobních procesů. Navrhování a vytváření systému sledování nákladů na nízkou jakost; využívání informace k účinnému a efektivnímu řízení jakosti.
Prerekvizity
Všeobecné znalosti z oblasti managementu podniku a ekonomie. Znalosti z oblasti managementu jakosti.
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Předmět je vyučován formou přednášek, které mají charakter výkladu základních principů a teorie dané disciplíny. Cvičení je zaměřeno na praktické zvládnutí látky probrané na přednáškách.
Způsob a kritéria hodnocení
Podmínky udělení zápočtu:
Presence ve cvičení. Získání min. 10 bodů (ze 30 možných)
za dva referáty zadávané průběžně během semestru a přednesené
na cvičení. Pokud tuto podmínku student nesplní, může učitel
v odůvodněných případech stanovit náhradní podmínku.
Zkouška:
Studenti se musí podrobit zkoušce (kombinovaná písemná a ústní). Klasifikační hodnocení studenta: výborně (90-100 bodů), velmi dobře (80-89 bodů), dobře (70-79 bodů), uspokojivě (60-69 bodů), dostatečně (50-59 bodů), nevyhovující (0-49 bodů).
Učební cíle
Vyložit vztah mezi finančním účetnictvím (povinnost podle zákona) a manažerským účetnictvím (nástroj pro efektivní rozhodování). Vyložit souvislost mezi chybami v realizaci procesů a náklady na jejich realizaci. Vyložit souvislost mezi náklady na nízkou jakost a rentabilitou podniku. Seznámit se základy analýzy nákladů na nízkou jakost. Vyložit princip zpětné vazby v systému řízení jakosti odvozené ze známých nákladů na nízkou jakost.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Kontrola přítomnosti se provádí ve cvičení. Účast je jednou z podmínek udělení zápočtu. Za omluvenou nepřítomnost může učitel stanovit náhradní program.
Použití předmětu ve studijních plánech
Program M2I-K: Strojní inženýrství, magisterský navazující
obor M-KSB: Kvalita, spolehlivost a bezpečnost, povinný
Typ (způsob) výuky
Konzultace
13 hod., nepovinná
Vyučující / Lektor
Osnova
1) Základní pojmy. Vztah mezi účetnictvím a sledováním nákladů na nízkou jakost. Náklady na nízkou jakost jako důsledek řízení jakosti procesu.
2) Rozdělení přímých nákladů na nízkou jakost ve výrobních procesech. Náklady na prevenci. Položky nákladů na prevenci. Účinek prevence na vznik chyb v procesech. Náklady na sledování. Položky nákladů na sledování. Náklady na vybavení. Účinek sledování na vznik chyb v procesech. Vyvolané náklady na nízkou jakost. Vnitřní a vnější vyvolané náklady.
3) Interakce řiditelných a vyvolaných nákladů na nízkou jakost. Účinek preference nákladů na prevenci. Dynamika nákladů na nízkou jakost. Vývoj složek nákladů na nízkou jakost v průběhu životního cyklu výrobku.
4) Sledování nákladů na nízkou jakost. Znaky používané k hodnocení nákladů na nízkou jakost. Směrné hodnoty nákladů na nízkou jakost v různých oborech. Postup vytvoření subsystému pro sledování nákladů na nízkou jakost.
5) Analýza nákladů na nízkou jakost v nevýrobních procesech. Metody zjišťování externími pozorovateli. Samohodnocení. Analýza nákladů na nízkou jakost v procesech služeb.
6) Nepřímé náklady na nízkou jakost. Náklady hrazené zákazníky. Náklady způsobené nerespektováním požadavků a představ zákazníka. Ztráta pověsti firmy.