Pracovat na sobě mimo jiné znamená vstupovat do situací, které pro nás nejsou příjemné. Třeba když se introvertní výzkumník rozhodne dělat networking opravdu poctivě. O bourání „slonovinových věží“, ve kterých se často věda dělá, jsme si povídali s Pavlem Škrabánkem z Ústavu automatizace a informatiky FSI.
„Chci dělat vědu, která mě baví. Svoboda zvolit si své téma jde ale ruku v ruce s financováním výzkumu. A dobré projekty se nejlépe dělají se špičkovými mezinárodními partnery,“ popisuje Škrabánek své úvahy, které ho loni v létě zavedly na workshop projektu iNETME vedený lektorkou a koučkou Petrou Svobodníkovou (psali jsme o něm zde).
Povídáme si v kanceláři Pavla Škrabánka na ústavu automatizace. Vedle monitoru počítače mu visí pavučinový diagram, který si vytvořil právě na zmíněném workshopu. „Ve skupinách jsme se snažili identifikovat oblasti, které pro tvorbu mezinárodního vědeckého projektu považujeme za nejdůležitější. U osmi zásadních bodů jsme si pak na stupnici určovali, v jaké fázi jsme a kam se chceme posunout. Mně osobně to pomohlo si uvědomit, jak je důležité, aby se o člověku vědělo, aby uměl prezentovat, co dělá, aby znal i mezinárodní vědeckou komunitu,“ vzpomíná Škrabánek na své předsevzetí z loňského června.
Za rok se mu prý povedlo se v této oblasti výrazně zlepšit. Velký skok vpřed pro něj představovalo připojení do mezinárodní COST akce, kde se propojují vědečtí zástupci z dané vědecké komunity ze čtyř desítek zemí světa. Díky ní vyjel na krátkodobý studijní pobyt do španělské Valencie. „Šlo o pracoviště, které se zabývá aplikací spektrofotometrie a hyperspektrálního zobrazování v potravinářství. Pro mne to bylo hodně inspirativní,“ říká Škrabánek, který se mimo jiné specializuje na algoritmy pro zpracování obrazu.
Změna přístupu je pro něj o to náročnější, že se sám považuje za velkého introverta. Díky projektu iNETME se mu podařilo vyjet na jednu z TOP 100 institucí: Barcelona Supercomputing Center. Cílem výjezdu bylo navázat kontakt s úspěšným pracovištěm, kterému se daří na poli projektů Horizon Europe. „Byl to určitě hodnotný výjezd, byť konkrétní spolupráci jsme zatím neuzavřeli. Ale vědí o nás, takže bude v budoucnu snazší navázat s nimi kontakt,“ věří Škrabánek.
Svoji přirozeně introvertní povahu překonává i na konferencích a dalších akcích, kde se, jak říká, „snaží dělat networking poctivě.“ Co to znamená? „Každou přestávku se cíleně snažím s někým setkat, ideálně s vědcem, kterého osobně zatím neznám. Dřív jsem si představoval, že když napíši kvalitní vědecký článek, bude to stačit a svět se nějak pohne k lepšímu. Teď už vím, že je potřeba jít dál,“ uzavírá.
Projekt LTI19001 iNETME – International NET for Mechanical Engineering je financován z programu INTEREXCELLENCE Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. |