Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně bude v září hostit prestižní setkání ICAS Emerging Technology Forum. Na specializovanou konferenci, která se zaměřuje na prezentaci nejnovějších technologických trendů v letectví, se sjedou přibližně dvě stovky odborníků na letectví celého světa.
„Konference probere formou vybraných přednášek a navazující diskuse palčivá témata doby: pozici leteckého průmyslu v časech globální nejistoty a změn, posilování odolnosti sektoru a v neposlední řadě také udržitelnost, což je jedna z velkých výzev letecké dopravy,“ říká ředitel Leteckého ústavu VUT Jaroslav Juračka.
Konference proběhne 8. a 9. září přímo na půdě Fakulty strojního inženýrství, na které působí i zmíněný Letecký ústav, který se ujal role pořadatele. Na akci se schází jak odborníci z akademického prostředí, tak i z leteckého průmyslu a vládních institucí a je přislíbeno vystoupení významných hostů ze Spojených států, Evropy, Asie i Austrálie. Tématy minulého ročníku, pořádaného v japonském Kjótu, byly inteligentní a autonomní technologie v letectví či integrace moderních strojů typu drony do vzdušného prostoru.
„Při podání nabídky na organizaci fóra se nám podařilo uspět v mezinárodní konkurenci a jsme moc rádi, že můžeme tuto akci přivést do střední Evropy,“ hodnotí Juračka. „Rádi bychom účastníkům současně představili letecký průmysl v České republice a opět tak posílili světové povědomí o tomto oboru u nás,“ dodává Juračka s tím, že výrobě letecké techniky a součástek se v tuzemsku věnují desítky leteckých společností, což je počet, který Českou republiku řadí mezi přední a respektované výrobce letadel a letecké techniky v globálním měřítku, dokonce i před země, jako je Německo či Francie.
ICAS Emerging Technology Forum probíhá pod hlavičkou International Council of the Aeronautical Sciences (ICAS), která mezinárodně zastřešuje jednotlivé národní letecké výzkumné profesní asociace, a v rámci České republiky se pak jedná o Českou společnost pro mechaniku.
Více o konferenci na webu Leteckého ústavu.