Dne 6. března 2025 se uskutečnil společný seminář pro všechny pracovníky Fakulty strojního inženýrství VUT, kteří se podílejí na realizaci projektu MEBioSys. Zváni tak byli členové výzkumných skupin z Ústavu konstruování, Energetického ústavu, Ústavu automatizace a informatiky, Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky, Ústavu materiálových věd a inženýrství a CEITECu.
Cílem semináře bylo seznámit přítomné s tím, jak projekt MEBioSys pokračuje, jak se daří jednotlivým výzkumným skupinám plnit monitorovací indikátory a výstupy projektu, jak probíhá čerpání rozpočtu a také společně prodiskutovat nastavenou strategii open access postupů v souladu s pravidly tohoto OPJAK projektu Špičkového výzkumu.
Z větší části byl ale seminář vědecký, pořádaný s vizí propojit pracovníky z různých ústavů či institucí a nabídnout jim společnou platformu pro diskutování a konzultování vědeckých témat a problémů v rámci řešení MEBioSysu. Pozváni byli i odborníci z partnerské instituce Ústavu fyziky materiálů AVČR, kteří se do diskuse aktivně zapojovali.
Program semináře:
- prof. Hartl – úvodní přednáška
- dr. Marcián/doc. Hadaš: Mechatronické systémy pro biomedicínské inženýrství
- prof. Vrbka: Mechanismy superlubricity v biosystémech
- dr. Šperka/prof. Křupka: Bio-inspirované systémy mazání s potenciálem použití v průmyslu
- doc. Koutný: Optimalizace tisku komplexních geometrických materiálových struktur
- doc. Hadaš: Výzkum metamateriálových struktur založených na multidisciplinárním modelu
- prof. Hutař (ÚFM): Bio inspirované aditivně vyráběné kovové materiály
- dr. Chlup (ÚFM): Příprava funkčních (multi)materiálů na bázi keramik
- Bc. Skůpa (ÚK VUT) – Pravidla a postupy open acces v projektech OPJAK Špičkový výzkum
- dr. Červinek/Ing. Jaroš – Data management
- dr. Mlčáková/dr. Přikrylová/Bc. Kratochvíl (OPP, FSI) – úspěšnost plnění indikátorů za 1,5 roku realizace projektu, finanční stránka projektu
Společný seminář naplnil očekávání organizátorů, podařilo se upozornit na vybraná témata a podpořit spolupráci jednotlivých týmů napříč projektem, a tím pokračovat v naplnění požadavku interdisciplinarity, který je jedním z klíčových pilířů projektu.