K nejbližšímu moři to mají Slováci přes 360 kilometrů vzdušnou čarou. Přesto Miroslav Kvaššay, který studuje už pátým rokem na VUT Mechatroniku, vyvíjí alternativní zdroj energie pro mořské bóje. Letos v dubnu k moři přeci jen vyrazil, totiž otestovat výsledky své diplomové práce. A to přímo do Barcelony, na tamní námořnickou fakultu.
Jak se kluk ze Slovenska dostane k mořským bójím? Začalo to prý celkem nenápadně. „Docent Hadaš, který vedl moji bakalářku a teď i diplomku, nám před čtyřmi lety poslal e-mail s nabídkou, zda nechceme spolupracovat na vývoji alternativního zdroje energie pro kolegy z Barcelony,“ vzpomíná Miroslav Kvaššay, který na nabídku kývl a rázem tak získal i téma bakalářské práce.
„Pracujeme na vývoji generátoru, který pomocí energy harvestingu získává energii pro napájení senzorů pro autonomní bóje na moři. Tyto bóje se využívají například k monitoringu a mořskému výzkumu, mají za úkol měřit různé údaje, jako teplotu, slanost moře, okysličení vody a podobně,“ říká Kvaššay. Má to ale háček – po čase je potřeba výměna baterií, aby senzory dál fungovaly a bóje mohla odesílat data na pobřeží.
S tím může pomoci právě energy harvesting, tedy proces, při kterém se z mořských vln získává energie, která by jinak „ležela ladem“, a přeměňuje se na využitelnou elektrickou energii. V případě volných bójí je to pohyb mořských vln, který se Miroslav Kvaššay snaží přeměnit na elektřinu tak, aby elektronika v bóji mohla být autonomní a bóje nevyžadovaly údržbu.
„Vymyslel jsem návrh se dvěma ozubenými koly – vnitřním ozubením, ve kterém se pohybuje menší čelní ozubení. Laděním jejich průměrů mohu nastavit vlastní frekvenci systému a dosáhnout tak optima, kdy zařízení funguje v rezonanci s pohybem mořských vln. Teď už můžu říct, že se mi podařilo vyrobit generátor s dostatečným výkonem,“ má radost Kvaššay.
Svá slova má podložená testováním přímo na moři. Letos v dubnu vyrazil s partnerkou na výlet do Barcelony, dovolenou ovšem spojil i s návštěvou na tamní polytechnické univerzitě, se kterou zařízení vyvíjí. „Můj tamní kolega Matias Carandell Widmer zvládl zařídit loď, kterou nám zapůjčila jeho domovská Facultat de Nàutica de Barcelona, a mohli jsme zařízení otestovat na moři v jeho bóji WAVY,“ dodává Kvaššay.
„Jeden den jsme připravovali bóji a testovali ji v laboratoři, druhý den jsme byli několik hodin na moři a provedli jsme dvě měření. Výsledky byly skvělé. Mathias měl elektroniku, která umožnila přenos dat z bóje přes wi-fi, takže jsme mohli v reálném čase měřit, snímat a zaznamenávat data,“ chválí si výsledky Kvaššay.
Zařízení ještě nemá finální podobu, bude potřeba mimo jiné vyladit elektroniku, která dokáže výkon generátoru efektivně zpracovat. I když Miroslav Kvaššay své studium na Fakultě strojního inženýrství brzy ukončí (bezpochyby úspěšně), rád by se vývoji věnoval dál. „V poslední době přemýšlím, že by mě bavilo pokračovat ve výzkumu alternativních zdrojů energie. Jednak je to užitečné, a také velmi zajímavé. Zatím bohužel není moc firem, které se věnují energy harvestingu, ale postupně vznikají. A kdo ví, možná si časem založím i vlastní, uvidíme,“ dodává Kvaššay.
Do Barcelony se Miroslav Kvaššay ještě vrátí. Během přípravy tohoto článku se dozvěděl, že se svým spolužákem Jakubem Moravcem, který pracuje na podobném tématu jen s vlastním přístupem, získali grant od EMSO (The European Multidisciplinary Seafloor and water column Observatory). „Po obhájení diplomové práce pojedeme s Jakubem do Barcelony ještě jednou měřit finální verzi našich diplomových prací,“ těší se Kvaššay.