Čtvrtstoletí na cestách za Sluncem
Kdybyste se postavili na libovolné místo na zeměkouli a řekli si, že tam budete zatvrzele čekat na úplné zatmění Slunce, průměrná doba čekání by byla 360 let...
Ústav matematiky zajišťuje výuku základního kurzu matematiky pro FSI, jehož obsahem jsou následující předměty: lineární algebra, analytická geometrie, kalkulus, numerické metody, konstruktivní geometrie a počítačová grafika, diferenciální rovnice, nekonečné řady, pravděpodobnost a matematická statistika. Další matematické předměty, a to zejména aplikačního charakteru, jsou vyučovány pro jednotlivé specializace v magisterském i doktorském studiu.
Ústav dále organizuje a zajišťuje studijní pětiletý obor Matematické inženýrství, který je zaměřen na výchovu teoreticky vzdělaného strojního inženýra s hlubšími znalostmi matematiky, programování a moderního matematického softwaru.
Odborná činnost ústavu je zaměřena na aplikovanou analýzu (metoda konečných prvků, numerické řešení diferenciálních rovnic), optimalizaci inženýrských procesů, matematické modelování tvářecích procesů a počítačové zpracování obrazu.
Řada pracovníků se podílí na řešení různých vědeckovýzkumných úkolů na jiných ústavech FSI a VUT. Ústav spolupracuje i s dalšími univerzitami v ČR (např. s Masarykovou univerzitou v Brně a Karlovou Univerzitou v Praze) a rovněž s neuniverzitními institucemi, např. s JE Dukovany. Bohatá je také spolupráce se zahraničními univerzitami (např. Texas University in Austin, L´Aquila University (Itálie), Technische Universität Hamburg, Universytet Jagiellonski (Krakow), University of Malta, Technische Universität Wien, Universität Potsdam, atd.).
O bohaté vědeckovýzkumné činnosti Ústavu matematiky svědčí obsáhlá publikační činnost jeho členů (jejichž články jsou často publikovány v renomovaných zahraničních matematických časopisech) a jejich pravidelná aktivní účast na mezinárodních vědeckých konferencích. Většina pracovníků se podílí na řešení vědeckovýzkumných projektů, které získaly grantovou podporu (nejčastěji od GAČR nebo od MŠMT jako výzkumné záměry), někteří z nich dokonce jako hlavní řešitelé.
Studijní obor doktorského studia Matematické inženýrství je organizován ústavem v návaznosti na výsledky odborné činnosti, takže doktorandi jsou školeni především v aplikované analýze, statistice a fuzzy–matematice, optimalizačních metodách a počítačové grafice.
Kdybyste se postavili na libovolné místo na zeměkouli a řekli si, že tam budete zatvrzele čekat na úplné zatmění Slunce, průměrná doba čekání by byla 360 let...
RoboVision Hackathonu 2025, 24hodinová soutěž zaměřená na robotiku a strojové vidění, se konala 13.–14. března v ABB Mošnov. Mezi šesti týmy, které se do hackathonu zapojily, byly také dva týmy…
Ve společném prostoru se na svých stanovištích představily ústavy i studentské týmy.
Ústav matematiky Fakulty strojního inženýrství VUT uspořádal Vzpomínkové odpoledne a seminář k 100. výročí narození profesora Vysokého učení technického v Brně Miloše Zlámala.
Soutěž pořádá již sedmnáct let Ústav matematiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.
Ve společném prostoru se na svých stanovištích představily ústavy i studentské týmy.
O atmosféře vědeckých expedic, vývoji v oblasti sluneční fyziky a také o záhadách naší denní hvězdy, které ještě čekají na odhalení.
Druhým semestrem nabízí FSI svým studentům zejména z 1. a 2. ročníku bakalářského studia repetitoria. Jde o opakovací lekce, které vedou starší studenti v neformální atmosféře, kde si všichni tykají…
Matematik a pedagog Miloslav Druckmüller získal cenu za vynikající vzdělávací činnost, absolventka Michaela Hošková převzala cenu pro vynikající studenty a absolventy.
Seriál trojice přednášek s titulem "Jižním oceánem do Antarktidy" připravil Studentský fotoklub Technika Brno.
Vznikla řada krásných a vědecky hodnotných snímků sluneční koróny, které poslouží astrofyzikům z Havajské univerzity k výzkumu Slunce.
Miloslav Druckmüller byl oceněn Nušlovou cenou za výsledky světového významu při matematickém zpracování obrazu zatmění Slunce.
Z obrovského množství dat se po týdnech práce matematika Miloslava Druckmüllera vylouply jedinečné fotografie letošního úplného zatmění Slunce.
Kudy poslat kamion, aby byla cesta co nejrychlejší a nejlevnější? Práci dispečerů logistických společností nově ulehčí pokročilý trasovací software. Na jeho vývoji pracovali odborníci z Ústavu…
Projekt by doplnil aktivity matematika Miloslava Druckmüllera, známého unikátními snímky sluneční koróny. O spolupráci na dalším výzkumu má zájem i Havajská univerzita.
Od písečných dun v Saharské poušti až po mrazivé Špicberky, všude tam během čtrnácti let sledoval mezinárodní tým výzkumníků z Havajské univerzity a Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně úplná…
Je tomu 102 let od výpravy Královské greenwichské observatoře, během které byla potvrzena ikonická obecná teorie relativity Alberta Einsteina. Nyní „ožil“ snímek, který v roce 1919 britská vědecká…
Snímek sluneční koróny, která byla k vidění během loňského úplného zatmění Slunce nad Jižní Amerikou, je dnešním astronomickým snímkem dne NASA (APOD). Data pořídil loni na konci roku v Argentině…
Snímek zachycující kometu Neowise od profesora Miloslava Druckmüllera z Ústavu matematiky FSI VUT zvolila americká NASA za astronomický snímek dne (APOD). Oceněná fotografie zachytila nejjasnější…